2249/657
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
Bordlampestel af bruneret messing med afbryderhus og fatningshus af bakelit, dukolakeret base. Udført hos Louis Poulsen, 1930'erne. H. 58.
Brugsslitage herunder ridser og mærker. Skærmholder med fjernede holdere til mellemskærm, skruer til underskærm mangler. Uoriginal top af skærmholder. Topkapsel med revner. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
17 bud