2031/812
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen” Hvilestol med base af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med brunt farvet skind. Model 3320. Formgivet 1958. Udført og mærket 1994 hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer. En smule slør i stel.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag