873/​592

Charles Filiger (f. Thann 1863, d. Brest 1928)

Skt. Paul. Sign. Filiger 96. Gouache med guld og sølv maling på papir monteret på pap. Bladstørrelse 18×17

Udstillet: “Gauguin et ses amis. Peintres en Bretagne. Pont-Aven et Le Pouldu”, Centre Sainte-Benin / Old Convent Saint-Benin, Archeological Museum of Valle d'Aoste, 3. juli - november, 1993, gengivet side 241. Proveniens: Kunstneren Mogens Ballin. Proveniens: Esther Bredholt, København. Proveniens: Dansk privatsamling.

Med sine karakteristiske stiliserede religiøse figurer omgivet af elegante dekorative mønstre blev Charles Filiger tidligt opfattet som repræsentant for en genuin mysticisme og som arvtager til det 13. årh.s illuminatorer. Hans store inspirationskilder var Cimabue og Giotto. Han opnåede allerede i sin samtid stor berømmelse som en del af Pont-Aven skolen omkring Gauguin og symbolisterne og syntetisterne, og han malede bl.a. sammen med Mogens Ballin i Le Pouldu i starten af 1890'erne. Men han gled p.gr.a et vanskeligt sind, druk og stofmisbrug ud i glemslen og røg i sine sidste år ind og ud af sindssygehospitaler, inden sin død i 1928. Men surrealisten André Breton genopdagede kunstneren og samlede på hans værker, som han hængte op på væggen omkring sin seng, fordi han opfattede dem som en slags talismaner med mystisk beskyttende kraft. I dag regnes Charles Filiger for én af det 20. århundredes største mysticistiske malere.

Malerier & skulpturer, 26. september 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK