Emma Mulvad (f. København 1838, d. Vejle 1903)
Blå og gule iris. Sign. Emma Mulvad 24/6 1899. Pastel på papir. Lysmål 46×36.
Monteret i passepartout. Større flænge ved venstre kant, en mindre reparation samt en overfladeridse. Papiret bølger en smule. Passepartout med misfarvning. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juni 2022