883/​380

Sjælden punchebolle på stand af porcelæn, dekoreret i farver og guld med nisser i bjerglandskab, hvor punchen bliver rørt med ROM, ved siden kravlende faun. Modsatte side dekoreret med trækvogn fyldt med citroner der bliver trukket af nisser, der ligeledes slæber en sukkertop betegnet RAFIN. Stand med modellerede blade, faun og bukkehoveder, stående på tre dyrepoter i Heinrich Hansens stil. Heinrich Hansen var kunstnerisk leder af porcelænsfabrikken Bing & Grøndahl. Umærket. Bing og Grøndahl. Bowle Diam. 42 cm. H. 14 cm. Stand H. 18 cm. Diam. 32 cm.

I slutningen af 1843 udførte Vilhelm Marstrand en stort forlæg til det nystiftede Skandinaviske Selskab med motiv fra Bellman: “Bellmans Apoteose - Fredmans Epistel No. 83. Hvorlunde Bellman, efter at have faaet nok af denne Verden, farer til Himmels, og der complimenteres af Anacreon, Overskjænken ved Bacchi og Amoris Hof”. Genier plukker og perser Druerne, Nisser tilbereder i en hule Punchen ... (se Karl Madsen’s bog om Marstrand, s. 106). Motivet er kendt i dag, da Emil Bærentzen lavede en litografi efter forlægget (se vedlagte foto efter litografien ). Der er vist ingen tvivl om, at motivet med nisserne, der kommer trækkende med den raffinerede sukkertop, og nisserne der forbereder punchen, er overtaget fra litografiens gengivelse af transparenten. De to andre smågrupper af nisser må næsten være “opfundet” af dekoratørmaleren til lejligheden.

Proveniens: Arveprins Knud, Sorgenfri Slot; dennes søn, Greve Christian af Rosenborg, Sorgenfri Slot; dennes søster, Prinsesse Elisabeth til Danmark, Sorgenfri Slot. Familien kaldte altid punchebollen for “Nisseskålen”.

Lignende udstillet på Bing & Grøndahls stand på den skandinaviske udstilling i København 1872.

Udstillet: “Kongelig jul”, Amalienborg 2008.

Litteratur: Karl Madsen, “Wilhelm Marstrand 1810–1773”, 1905 s. 106.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia og tæpper, 28. november 2018

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK