2431/​8103

Ubekendt maler, 19. årh.

Portræt af Robert Wilhelm Ekman (1808–1873). Usigneret. Betegnet Personage inconnu (Ubekendt person). Bly på papir. Bladstørrelse 19×14,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 51, omtalt s. 75, afb. s. 74.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 24).

Robert Wilhelm Ekman startede sin kunstuddannelse i fødelandet Finland, inden han sammen med sin bror tog til Sverige for at studere på kunstakademiet i Stockholm. Ekman færdiggjorde sin uddannelse i 1836 og blev efterfølgende tildelt et generøst rejsestipendium for at have udmærket sig i sine studier. Stipendiet finansierede Ekmans rejse til Italien (1840–43), hvor han bosatte sig i Subiaco, ikke langt fra Rom. Ekman socialiserede ofte med sine skandinaviske kollegaer, beskrevet i udstillingskataloget ”Venskabsportrætter fra Rom”: ”På lokale beværtninger i Rom mødtes han i venskabeligt lag med skandinaviske kolleger – endda så ofte, at flere efter sigende var bekymret for den finske kunstners arbejde" (s. 75). Nydelsen af livet og de italienske omgivelser afspejler sig ikke kun i nærværende tegning forestillende Ekman, men også i hans maleriske produktion, da han under sit ophold i Italien kun udførte et begrænset antal malerier. I portrættet er Ekman skildret iført kåbe og med en mønstret hat siddende skråt på hovedet. Med blikket på den lange pibe og med hånden støttende hovedet sidder han afslappet i stolen.

Papiret er gulnet en smule. Mærker fra tidligere montering i hjørner. Minimal fold i øverste venstre hjørne. Minimale fugtpletter samt hvide pletter af varierende størrelse. Mindre hul ved øverste kant samt minimalt papirtab langs nederste kant. Rester fra tape på bagsiden langs øverste kant.

Fra i Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK