2431/​8104

H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)

Parti fra Bredgade med Sct. Ansgars Kirke. Ca. 1848. Usigneret. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. 16×20. Samtidig ramme.

Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 2080.

Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Lignende afbildet s. 210.

Proveniens: Grosserer Henry Nexøe-Larsens samling, Hindemae, dennes auktion, Bruun Rasmussen 391, 1979 nr. 55.

Let gulnet. Undersøgt i rammen

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?