Finn Lynggaard (f. Balling 1930, d. 2011)
Vase af stentøj modelleret i flaskeform. Dekoreret med lysegrå, brunsorte og grønlige glasurer. Sign. Finn L., samt stemplet monogram. Unik. H. ca. 19,3. L. 15. B. 7,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024