Albert Küchler (f. København 1803, d. Rom 1886)
Italienerinder ved en brønd. Usigneret. Betegnet på rammen Albert Küchler. Olie på lærred. 68×80.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 366, 1977 nr. 42, afbildet s. 57.
Større krakeleringer. Mindre reparation og retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021