Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)
“Queen Margrethe II of Denmark” fra serien “Reigning Queens”, 1985. Sign. Andy Warhol, 29/40. Serigrafi i farver på Lenox Museum Board. Udgivet af George C. P. Mulder, Amsterdam, Holland. Trykt hos Rupert Jasen Smith, New York, U.S.A. Bladstørrelse 100×80.
Litteratur: Feldman & Schellmann nr. II.345. Proveniens: Galerie Börjeson, Malmö, Sverige. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020