2132/922
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4,5/3”. Bordlampe med stel af forkromet metal, skærme af hvidlakeret metal samt trekantstykke af sort sandblæst, sprøjtestøbt bakelit. Formgivet 1967. Udført og mærket hos Louis Poulsen. H. 56. Diam. 45.
Almindelig brugsslitage. Mindre ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud