2110/277
Bertel Thorvaldsen, efter (f. København 1770, d. sst. 1844)
“Natten” stort rundt relief af gips med den personificerede nat bærende to børn med lukkede øjne. 20. årh. Diam. 83 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere afslag samt ridser.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud