2014/​527 Richard Mortensen: 20 kompositioner, 1964–65. Serigrafier. Bladstørrelse hver 36×28 samt én 23×18. (20)

Be­skriv­el­se

20 kompositioner, 1964–65. Herfra 19 fra serien “20 Garches”, 1965 samt én komposition fra 1964. Alle sign. Mortensen, H.C samt dateret. Serigrafier. Bladstørrelse hver 36×28 samt én 23×18. (20)

Litteratur: Würtz Frandsen, nr. 52a.

Nogle ark med gulnet papir og fugtpletter. Én ramme med skår i glasset. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Kunstner

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

17.000 kr.

21 bud

17.000 kr.
(Autobud) 16.500 kr.
16.000 kr.
(Autobud) 14.500 kr.
14.000 kr.
11.500 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
10.500 kr.
(Autobud) 8.500 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
(Autobud) 6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.