Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
20 kompositioner, 1964–65. Herfra 19 fra serien “20 Garches”, 1965 samt én komposition fra 1964. Alle sign. Mortensen, H.C samt dateret. Serigrafier. Bladstørrelse hver 36×28 samt én 23×18. (20)
Litteratur: Würtz Frandsen, nr. 52a.
Nogle ark med gulnet papir og fugtpletter. Én ramme med skår i glasset. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
21 bud