Heinrich Dohm (f. København 1875, d. sst. 1940)
Forstudie til “Christian X rider over Grænsen 1920 efter Genforeningen”. Sign. H. Dohm 1921 og betegnet “Forstudie H. D.”. Olie på lærred. 190×158.
Bag kongen ses i kareten Dronning Alexandrine og søsteren Prinsesse Thyra. Til hest ses Christian X's to sønner, Kronprins Frederik (IX) og Prins Knud.
Originalen, som dette er et forstudie til, hænger i Christian IX's Gemak i De Kongelige Repræsentationslokaler på Christiansborg Slot.
Enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
23 bud