2013/​199

Kinesisk firkantet røgelseskar af patineret bronze, sider med stiliserede dragehoveder, bånd med bølger, på fire fødder. Mærket Xuande, men 1900/20. årh. Vægt 765 gr. L. 14,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade irret.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
800 DKK
750 DKK