2013/199
Kinesisk firkantet røgelseskar af patineret bronze, sider med stiliserede dragehoveder, bånd med bølger, på fire fødder. Mærket Xuande, men 1900/20. årh. Vægt 765 gr. L. 14,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade irret.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020
Vurdering
Hammerslag