895/​74

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“En Husmandsfamilie fra Atterup ved Faxe.Til v. i Baggrunden Manden, set en face, læsende en Avis. Til h. i Forgrunden Konen, der strikker.” 1883. Usigneret. Olie på lærred. 44×53.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 14.

Proveniens: Grosserer Oscar Wandel (1919). Bruun Rasmussen auktion 716, 2002 nr. 716 afb. s. 207. Bruun Rasmussen auktion 760, 2006 nr. 716 afb. s. 75.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

40.000–50.000 kr.

Hammerslag

32.000 kr.