Anders Zorn (f. Mora 1860, d. sst. 1920)
“Kajuta”. Unge piger på vej under dæk. 1917. Sign. Zorn. Radering monteret i passepartout. Pladestørrelse 29,5×19,5.
Karl Asplunds fortegnelse: “Zorns graverade verk: Andra delen”, 1921, nr. 279.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. november 2020