Foto endnu ikke klar
891/​1527

Sohan Qadri (f. Punjab 1932, d. Toronto, Canada 2011)

Uden titel. Sign. Qadri, Copenhagen no. 579 på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 80×100.

Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren i 1983 i forbindelse med besøg og udstilling hos Galerie Hohmann, Walsrode.

"The Earth is pregnant with unearthiness

The Water flows first to the feet then rises

The Fire burns itself to purify itself

The Air is everywhere with me/you or without me/you

The Ether is there where matter and spirit merge

The Mind is the mother and master of elements

The Me and the Mind can unlock each other that is only half of the Whole"

Sohan Qadri, København, 1979

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK