903/​437

Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)

“Færgeleje, aftensol”, 1938. Sign. Jens Søndergaard; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærrred. 99×116.

Proveniens: Værket er malet ved Vilsund, der i 1938 stadig ikke var brofast med fastlandet, men opretholdt forbindelse over Limfjorden via færgefart.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK