2348/557
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
“Trinidad”. Sæt på otte stole af kirsebærtræ, heraf fire med armlæn, ben af stål. Sæde betrukket med sort alcantar. Model 3296 og 3399. Formgivet 1993. Udført hos Fredericia Furniture. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak/afslag. Betræk med pletter, smuds og trykmærker.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag
16 bud