Kristian Kongsbøll (f. Strømmen 1880, d. København 1913)
“Lars Mathiesens Minde”, 1913. Sign. KK. Olie på plade. 50×36. Bog medfølger. (2)
Litteratur: Sigurd Swane. Maleren Kristian Kongsbøll, side 89. Fischers Forlag 1939.
Bogen medfølger.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
16 bud