873/296
Signeret Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på blå bund. Signeret: Iran Esfahan Entheshari. Knyttet med korkuld på silkekæde, konturer med silkeluv. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 237×154.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt carpets@bruun-rasmussen.dk
Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017
Vurdering
Hammerslag