Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Brisez le cadre qi etouf limage” fra serien "Vive la revolution pasioné”, 1968. Sign. i trykket. Udgivet af Galerie Jeanne Bucher, Paris. Trykt hos Clot, Bramsen et Georges, Paris. Litografisk plakat i farver. Lysmål 54×37.
Litteratur: Van de Loo nr. 320–323. Litteratur: Troels Andersen: “Asger Jorn: en biografi, årene 1953–73”, 1997, gengivet side 187.
Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 5. marts 2024
15 bud