909/​1017

Vilhelm Lauritzen, tilskrevet (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

Sæt på 12 unika spisestole af cubamahogni. Sæde samt skulpturel, dybthæftet ryg betrukket med originalt patineret naturskind. Udført 1942 hos Fritz Hansen, stemplet samt med etiket herfra. (12)

Proveniens: Jens Udsen, herefter nedarvet i familien. Læs hele historien her

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 29. september 2022

Vur­dering

800.000–1.200.000 DKK

Hammerslag

750.000 DKK