1703/662
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3/2”. Bordlampe med stamme og fodstykke af messing, monteret med grøn-/guldlakerede metalskærme. Udført hos Louis Poulsen. H. 45.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 17. januar 2017
Vurdering
Hammerslag
13 bud