1949/568
Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
“Pyramide”. 17 kagegafler og en kageske af sterlingsølv. Georg Jensen 1933–1944 samt efter 1945. Samlet vægt 569 g. (18)
Flere kagegafler mangler oxidering. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
Vurdering
Hammerslag
22 bud