2041/53
Tyrkisk Sarköy kelim. Dekorativt gentagelsesmønster med sammenhængende stiliserede blomsterranker. 20. årh.s midte. Usædvanlig stort eksemplar. 402×283.
Fremstår med få mindre reparationer. Delvis let slitage på kanter. Pletvis slidt.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag