2449/​33

Sønderjysk hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, vaseformet med to håndtag, gennembrudt top på hængslet låg, aflangt heksagon-formet fodstykke med balsamgemme, overalt rigt prydet med facet- og cabochonslebne glasflusser i farver, bund nålepunslet “H. P. Møller 1853”. Mester Hans Eli Detlefsen, borgerskab i Sønderborg 1860–1884. Vægt 106 g. H. 15,5 cm.

Hans Eli Detlefsen gifter sig som svend i 1846 med en datter af den sønderbogske sølvsmed Reimar Diedrich Dethlefsen, hvis virksomhed han overtager i 1860. Hans Eli Detlefsen må have lavet nærværende hovedvandsæg som svend.

Minimal alders- og brugsslitage, inkl. enkelte ridser og mærker.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?