Christian Blache (f. Aarhus 1838, d. København 1920)
Parti fra Københavns havn med udsigt til hjørnet af Kvæsthusgade og Sankt Annæs Plads. Sign. Chr. Blache 1915. Olie på lærred. 72×100.
I baggrunden i midten til venstre ses Christianskirkens spir. De markante bygninger i maleriets højre side rummer DFDS' hovedkvarter (Det Forenede Dampskibs-Selskab) siden 1872. C. F. Tiegten (1829–1901) grundlagde selskabet i 1866, og i de første år holdt rederiet til i Bredgade 33. Bemærk rederiets flag med det hvide kors på blå baggrund, der vejer fra flere af bygningerne. Bygningen med baldakinerne var bygget som hospital - “Kvæsthus” (et hus for kvæstede), hvor syge søfolk blev behandlet.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 487, 1986 nr. 46, afb. s. 23.
Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023