Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
Maskekomposition. Sign. på bagsiden Ej 1945. Olie på lærred. 98×79
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 1. Malerier 1928–1965”, København, 1980, nr. 1945/1. Udstillet: Separatudstilling, Galerie Asbæk, København, 1979. Proveniens: Kunstnerens egen samling. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020