739/​1474

L. A. Ring (b. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Dreng siddende ved et Gadekær”. Sign. L. A. Ring 87. 28×34.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 94.Udstillet: Kunstforeningen, “L. A. Ring”, 1901 (intet katalog, men håndskreven liste ført af inspektør V. Jastrau).Charlottenborg, “Mindeudstillingen for L. A. Ring”, 1933 nr. 53.Afbildet: Peter Hertz, “Maleren L. A. Ring”, 1934 s. 193.Proveniens: Amtsforvalter Alex Wilde, dennes auktion, Winkel & Magnussen 70, 1929 nr. 17, fru Ellen Roede, Oslo, fabrikant Peter Thomsens samling, dennes auktion, Kunsthallen 167, 1950 nr. 52, afb. (ingen paginering).

Additional Remarks

Auction

Selected paintings, 9 March 2005

Category
Estimate

35,000–40,000 DKK

Price realised

Not sold