William Arlot lommeur med spindelgang og med stop pal i siden, i dobbeltkasse af sølv, indre kasse prydet med frimurersymboler og graveret Sunderland 1823, hvid skive med romertal og små sekunder, med gylden støvkasse, værk signeret Arlot Sunderland og nummereret 1881, kasser mærkede Chester 1823 TH&Co. Vægt i alt 173 g. Diam. 50/57 mm.
Proveniens: Privat samling
William Arlot er registreret i Sunderland 1804–1829
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Svag rids på skive ved III.
En privat samling lommeure, 6. december 2021