869/​153

Marie Krøyer (f. Frederiksberg 1867, d. Stockholm 1940)

Erhvervet af Skagens Kunstmuseum i november 2016

Dreng på skammel. Usigneret. Dat. April 87. Olie på lærred. 49×38.

Dette maleri er fra Marie Krøyers tid på “Atelierskolen” i København, 1887.

Litteratur: Tonni Arnold, “Kunsten i Marie Krøyers liv”, 2002, afb. s. 12.

Malerier og tegninger, 29. november 2016

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK