Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld med kvarterrepetition samt kronograf, hvid skive med arabertal og små sekunder, værk stemplet med patentnr. 8527, 10508 samt ej synligt nummer, støvkapsel af guld, mærket Repetition a Quarts, Chronographe, Astronome, serienr. 281602. Ydre kapsler nummereret 281602. Ca. 1900. Vægt i alt 102 g. Kassediam. 54 mm.
Defekt. Uret kan ikke trækkes op, kronografknappen sidder fast, repetitionen ringer svagt og ustabilt. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med to større afslag ved kl. 6 og 12. Sekundviser mangler. Kasse med enkelte mindre indtryk. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020
12 bud