1812/1623
Usigneret jernbeslået engelsk officerspistol omkring 1800–10 med krum krydsfilet kolbe, lås med skydesikring holdt af 2 skruer med underlagsskiver, rulleled for batteriet, ca. 23 cm. lang ottekantet pibe i kaliber ca. 17 mm. med lænkeladestok holdt af enkelt engelsk skyder. (1)
Jernet plettet, skydesikringen sidder fast og underlagsskive for den engelske skyder mangler på højre side.
Varia, 22. marts 2018
Vurdering
Hammerslag