2426/​587

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

“LC 1”. Armstol med stel af forkromet stål, armlæn af sort kernelæder. Sæde og vipperyg betrukket med ponyskind. Formgivet 1928. Udført og mærket hos Cassina.

Serienr. 546. Tidlig Cassina model.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Overfladerust på stel. Betræk slidt af på visse områder. Overfladiske krakeleringer på armlæn.

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag