2424/884
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 701”. Dobbeltseng med stel af teak, hovedgærde med sjeneflet, fodende beklædt med sort skai, sideborde med hylde af sort glas. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 202. B. 154/222. Indvendig L. 194. B. 150.
Litteratur: Mobilia 1958.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 11. juni 2024
Vurdering
Hammerslag