2426/​149

Et par kinesiske panelstykker af mørkbejdset træ, udvendigt udskåret med opstillinger på lave alterborde, indvendigt med svungen mønster og dragehoveder. Ca. 1900. 38×50. (2)

Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.

Revner i træet. Begge med afslag langs kanter. Vandskjolder. Lyse områder. Fremstår med alders- og brugsslitage. Tidligere monteret i møbel.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

25 bud

953722 (Autobud) 3.000 DKK
883157 3.000 DKK
953722 (Autobud) 2.900 DKK
883157 2.800 DKK
953722 (Autobud) 2.700 DKK
883157 2.600 DKK
953722 (Autobud) 2.500 DKK
883157 2.400 DKK
953722 (Autobud) 2.300 DKK
883157 2.200 DKK
953722 2.100 DKK
883157 (Autobud) 2.000 DKK
953722 2.000 DKK
883157 1.550 DKK
953722 (Autobud) 1.500 DKK
883157 1.450 DKK
953722 (Autobud) 1.400 DKK
883157 1.350 DKK
953722 (Autobud) 1.300 DKK
883157 1.250 DKK
953722 1.200 DKK
883157 1.150 DKK
953722 1.100 DKK
883157 1.050 DKK
953722 1.000 DKK