2425/187
En samling danske strygejern af messingmalm, flere prydede med ciseleret ornamentik, greb af drejet træ. Primært 19. årh. L. 14–16 cm. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering
Hammerslag