2418/814
Jørgen Høvelskov (f. 1935, d. København 2005)
“Harpestolen”. Hvilestol med stel af kirsebærtræ, udspændt med flagline. Formgivet 1963. Udført hos Jørgen Christensens Snedkeri.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 6–7, 1963, side 112.
Litteratur: Noritsuga Oda: “Danish Chairs”, 1999, gengivet og omtalt s. 178.
Fremstår med alders- og brugsslitage, nogle ridser og mærker. Ryglæn med ca. 10 cm. lang ridse på ene side.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag