Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Vase af stentøj dekoreret med brunglaserede blomstermotiver på lys base. Sign. monogram. Kgl. P. Unik. H. 25.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasur med mindre krakeleringer.
864402 | ||
849670 | ||
920941 | ||
849670 |