912/​182

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

“Fregatten 'Sjælland' ud for Capri i Middelhavet”. Sign. C.F. Sørensen 1867. Olie på lærred. 75×110.

Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensen malerier, 1991, nr. 543.

Proveniens: Winkel & Magnussen 174, 1935 nr. 290, afb. s. 27. Winkel & Magnussen 176, 1935 nr. 123, afb. s. 15. Frederiksberg Ovenlyssal 1940 nr. 25, afbildet. Bruun Rasmussen auktion 172, 1964 nr. 26, afb. s. 17.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK