869/​1103

Edvard Weie (f. København 1879, d. Frederiksberg 1943)

“Liggende model. Studie til Neptun”, 1916. Sign. E.W. Olie på lærred. 67×120

Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1918, kat. nr. 275. Udstillet: “Edvard Weies Mindeudstilling”, Statens Museum for Kunst, København, 1946, kat. nr. 101. Udstillet: “Edv. Weie”, Statens Museum for Kunst, København og Aarhus Kunstmuseum, 1987, kat. nr. 55, gengivet i farver i kataloget pl. 8 side 49 og side 196. Udstillet: “Edvard Weie. Poesiens natur”, udstilling tilrettelagt af Lennart Gottlieb, Kunstforeningen, København, 2015. Gengivet i farver i kataloget under afsnittet: “Romantiske fantasier” sammen med et sort-hvidt fotografi fra udstillingen i 1918 side 38. Proveniens: Oluf Thomsens samling, København. Proveniens: James Meyers samling, København.

Moderne malerier og grafik, 7. december 2016

Vur­dering

250.000 DKK

Hammerslag