2103/767
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“Professorbord”. Et skrivebord med stel af sortlakeret stål og løs top af hvid laminat med kanter af Oregon pine. H. 69. L. 188. B. 85.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser, mærker, overfladerust og slibninger ved samlinger. Top med smuds, ridser, pletter og mærker.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud