876/​70

Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)

Købt af Museum Amager i november 2017.

“Frierens besøg”. Sign. I. Exner 1877. Olie på lærred. 86×112.

Udstillet: Charlottenborg 1877 nr. 69.

Litteratur: P. V. Ørsted, “Julius Exner”, afb. s. 35. Smaa Kunstbøger nr. 2, afb. s. 21.

Proveniens: Lensgreve F. L. V. Ahlefeldt-Laurvig, Tranekær.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK