1938/7072
Lille shangostav af mørkt patineret træ i form af knælende kvinde monteret på stand. Yoruba, Nigeria. H. uden stand ca. 28 cm.
Proveniens: Ex svensk privatsamling.
Aldersrelateret slitage.
Tribal art, 16. september 2019
Vurdering
Hammerslag
19 bud