2431/1164
Smaragd- og diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med oval facetslebet smaragd på ca. 2.00 ct. omkranset af talrige old-cut og enkeltslebne diamanter. Front 12×14 mm. Str. 52.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Smaragd har overfladisk revne og fremstår med ridser i iverfladen.
Vurdering