2013/​855

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH 3/2”. Pendel med fatningshus af forkromet messing, monteret med “3½/2½” skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 35.

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. “PH-3/2” pendel monteret med “3½/2½” skærmsæt fra standerlampe. Skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 24. marts 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.900 DKK

1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK