2013/855
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 3/2”. Pendel med fatningshus af forkromet messing, monteret med “3½/2½” skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 35.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. “PH-3/2” pendel monteret med “3½/2½” skærmsæt fra standerlampe. Skævhed. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020
Vurdering
Hammerslag