2102/834
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Øresundsserien”. Kommode af eg opsat på sokkel. Front med otte skuffer. Udført af Karl Andersson & Sønner, Sverige. H. 66. L. 135. D. 46.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag. Top forskelligt patineret.
Moderne kunst og design, 12. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud